چگونه در اطراف حیوانات خانگی سالم بمانیم

چگونه در اطراف حیوانات خانگی سالم بمانیم

 

چگونه در اطراف حیوانات خانگی سالم بمانیم

خطرات و مزایای حیوانات خانگی را درک کنید

داشتن حیوان خانگی مزایای زیادی برای سلامتی دارد. آنها می توانند فرصت های ورزش، بیرون رفتن و معاشرت را افزایش دهند. پیاده روی منظم یا بازی با حیوانات خانگی می تواند فشار خون، سطح کلسترول و سطح تری گلیسیرید را کاهش دهد. حیوانات خانگی می توانند با همراهی با ما به مدیریت تنهایی و افسردگی کمک کنند. اکثر خانواده ها در ایالات متحده حداقل یک حیوان خانگی دارند.

مطالعات نشان داده اند که پیوند بین افراد و حیوانات خانگی آنها با چندین فواید سلامتی مرتبط است، از جمله:

1- کاهش فشار خون، سطح کلسترول، سطح تری گلیسیرید، احساس تنهایی، اضطراب و علائم PTSD.

2- فرصت‌های بیشتر برای ورزش و فعالیت‌های خارج از منزل؛ عملکرد شناختی بهتر در بزرگسالان مسن تر؛ و فرصت های بیشتر برای معاشرت

با این حال، حیوانات خانگی گاهی اوقات می توانند حامل میکروب های مضری باشند که می توانند ما را بیمار کنند، حتی زمانی که حیوان خانگی سالم به نظر می رسد. بیماری هایی که افراد از حیوانات دریافت می کنند، بیماری های مشترک بین انسان و دام (zoe-oh-NOT-ic) نامیده می شوند. در زیر چند نکته برای کمک به شما و خانواده‌تان در حفظ سلامتی در حین لذت بردن از حیوانات خانگی آورده شده است.

حیوان خانگی مناسب را انتخاب کنید

قبل از پذیرفتن یک حیوان خانگی جدید، مطمئن شوید که برای شما و خانواده شما مناسب است. از قبل در مورد نیازهای خاص حیوان تحقیق کنید. قبل از خرید حیوان خانگی این سوالات را از خود بپرسید:

1- این حیوان چقدر زنده خواهد ماند؟

2- حیوان خانگی چه می خورد؟

3- حیوان خانگی چقدر به ورزش نیاز دارد؟

4- چقدر بزرگ خواهد شد؟

5- هزینه مراقبت های دامپزشکی چقدر خواهد بود؟

6- آیا زمان کافی جهت مراقبت و تمیز کردن حیوان خانگی را دارم؟

7- این حیوان خانگی برای سالم بودن به چه نوع زیستگاهی نیاز دارد؟

8- این حیوان خانگی به چه نوع تمرینی نیاز دارد؟

9- آیا حیوانات خانگی در خانه یا آپارتمان من، مجاز هستند؟

10- آیا کودکان خردسال، افراد مسن یا افرادی با سیستم ایمنی ضعیف هستند که از حیوان خانگی مراقبت کنند یا در اطراف آن باشند؟

برخی از افراد در معرض خطر بیشتری برای بیماری هایی هستند که حیوانات می توانند حمل کنند

کودکان کمتر از 5 سال، افراد با سیستم ایمنی ضعیف و افراد بالای 65 سال بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هایی هستند که بین حیوانات و انسان ها پخش می شود (همچنین به عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام) شناخته می شود. زنان باردار نیز در معرض خطر بیشتری برای برخی بیماری های مرتبط با حیوانات هستند. قبل از خرید یک حیوان خانگی جدید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

1- خانواده هایی که کودکان کمتر از 5 سال دارند نباید خزندگان خانگی (لاک پشت، مارمولک، مار)، دوزیستان (قورباغه، وزغ) یا طیور حیاط خلوت داشته باشند زیرا خطر بیماری جدی ناشی از انتشار میکروب های مضر بین این حیوانات و کودکان خردسال وجود دارد.

2- افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید در هنگام انتخاب و دست زدن به حیوانات خانگی اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند. برای انتخاب بهترین حیوان خانگی با دامپزشک خود صحبت کنید.

3- زنان باردار باید از پذیرش گربه جدید یا دست زدن به گربه های ولگرد، به ویژه بچه گربه ها خودداری کنند. گربه‌ها می‌توانند حامل انگلی باشند که باعث توکسوپلاسموز می‌شود - بیماری که می‌تواند باعث نقص مادرزادی شود. اگر باردار هستید، لازم نیست گربه فعلی خود را رها کنید، اما باید از دست زدن به خاک گربه خودداری کنید.

4- زنان باردار باید از تماس با جوندگان خانگی خودداری کنند تا از قرار گرفتن در معرض ویروس کوریومننژیت لنفوسیتی که می تواند باعث نقص مادرزادی شود، جلوگیری کنند. اگر باردار هستید و یک جونده حیوان خانگی دارید، از تماس مستقیم خودداری کنید و از شخص دیگری بخواهید زیستگاه آن را تمیز کند.

راه هایی برای حفظ سلامتی در اطراف حیوانات خانگی

دست هایتان را بشویید

چه در حال بازی با حیوان خانگی خود باشید یا چه غذا دادن،  شستن دست ها برای کمک به کاهش خطر ابتلا به میکروب هایی که حیوانات خانگی می توانند حمل کنند بسیار مهم است.

همیشه دست ها را بشویید:

1- پس از لمس یا بازی با حیوان خانگی خود

2- پس از غذا دادن به حیوان خانگی یا دست زدن به غذای حیوان خانگی

3- پس از دست زدن به زیستگاه ها یا تجهیزات حیوانات خانگی (قفس، مخزن، اسباب بازی، ظروف غذا و آب و غیره)

4- پس از تمیز کردن حیوانات خانگی

5- پس از خروج از مناطقی که حیوانات در آن زندگی می کنند (قطعه، انبار، غرفه و غیره)، حتی اگر حیوانی را لمس نکرده باشید.

6- قبل از خوردن و آشامیدن

7- قبل از تهیه غذا یا نوشیدنی

8- پس از درآوردن لباس یا کفش کثیف

حیوان خانگی خود را سالم نگه دارید

فرقی نمی‌کند سگ، گربه، اسب، طوطی، ژربیل، اژدهای ریش‌دار یا حیوان خانگی سرگرم‌کننده دیگری دارید، ارائه مراقبت‌های دامپزشکی منظم و مادام‌العمر برای حفظ سلامت حیوان خانگی و خانواده‌تان مهم است. بازدید منظم از دامپزشکی برای سلامت حیوان خانگی ضروری است. با دامپزشک حیوان خانگی خود در مورد چگونگی حفظ سلامت حیوان خانگی خود صحبت کنید. به حیوان خانگی خود رژیم غذایی مناسب، آب تازه، بستر تمیز و ورزش فراوان بدهید. با واکسن ها، کرم زدایی و کنترل کک و کنه حیوان خانگی خود همراه باشید. برخی از حیوانات خانگی می توانند حامل کنه هایی باشند که می توانند بیماری های جدی مانند بیماری لایم و تب خالدار کوه راکی ​​را به مردم منتقل کنند.

با حفظ سلامت حیوان خانگی خود، به سلامت خود و خانواده خود کمک می کنید. اگر در مورد سلامت حیوان خانگی خود سوالی دارید یا اگر فکر می کنید حیوان خانگی شما ممکن است بیمار باشد با دامپزشک خود تماس بگیرید.

بهداشت حیوانات خانگی را رعایت کنید

علاوه بر شستن دست ها، رعایت بهداشت حیوانات خانگی می تواند به جلوگیری از انتشار میکروب ها بین حیوانات خانگی و افراد کمک کند. حیوانات خانگی و لوازم آنها را خارج از آشپزخانه نگه دارید و در صورت امکان محل زندگی و لوازم حیوانات خانگی را در خارج از خانه ضدعفونی کنید. هرگز وسایل را در سینک آشپزخانه، قسمت های آماده سازی غذا یا سینک حمام تمیز نکنید. حیوانات خانگی می توانند سطوح خانه شما را با میکروب آلوده کنند.

مدفوع سگ خود را همیشه با استفاده از یک کیسه از حیاط و اماکن عمومی خارج کرده و در مکان های مناسب دور بریزید. مدفوع سگ و گربه می تواند حاوی انگل ها و میکروب هایی باشد که می تواند برای افراد مضر باشد. کودکان را از مناطقی که ممکن است حاوی مدفوع سگ یا گربه باشد دور نگه دارید تا از ابتلای آنها به کرم های گرد و قلاب دار جلوگیری کنید. جعبه های شن و ماسه را بپوشانید تا گربه ها از آنها به عنوان جعبه زباله استفاده نکنند. برای کاهش احتمال قرار گرفتن در معرض انگل های مضر، جعبه خاک گربه را روزانه تمیز کنید. به یاد داشته باشید، زنان باردار باید در صورت امکان از تعویض جعبه خاک گربه خودداری کنند.

نحوه تعامل با حیوانات را به کودکان بیاموزید

حیوانات خانگی می توانند شفقت و مسئولیت پذیری را به کودکان بیاموزند. با این حال، کودکان کمتر از 5 سال باید در هنگام تعامل با حیوانات نظارت شوند تا از ایمنی کودک و حیوان خانگی اطمینان حاصل شود. به کودکان آموزش دهید که بلافاصله پس از بازی با حیوانات یا هر چیزی که در محیط حیوانات وجود دارد (قفس، تخت، ظروف غذا یا آب)، دست های خود را بشویند. اجازه ندهید کودکان پس از دست زدن به حیوانات، حیوانات خانگی را ببوسند یا دست یا اشیاء دیگر را در دهان خود قرار دهند.

بزرگسالان باید هنگام تماس مستقیم کودکان زیر 5 سال با حیوانات مزرعه، از جمله حیوانات در باغ‌وحش‌ها و نمایشگاه‌ها، نظارت کنند و بسیار محتاط باشند.

ارسال دیدگاه

    هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.